ch, które pozwala wykryć chorobę serca, jest EKG.
Żeby zdążyć przed chorobą, szczególnie wtedy, gdy rozwija się bezobjawowo, wystarczy 10 -15 minut na kozetce w gabinecie lekarskim. Badanie EKG jest całkowicie bezbolesne, bezinwazyjne, bezpieczne i powszechnie dostępne. Przy jego pomocy diagnozuje się zarówno niemowlaki, jak i stulatków.
Elektrokardiografia (EKG) polega na rejestracji czynności mięśnia sercowego. Może ona posłużyć ocenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, często jednakże przy jej pomocy medycyna ratuje życie człowieka. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, zasłabnięcie, chwilowa utrata przytomności, dojmujące uczucie lęku połączone z nadmierną potliwością należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, a ten z pewnością skieruje nas na EKG.
Podstawowe badanie EKG trwa krótko, jednakże w przypadku wątpliwości kardiolog może zlecić Holter EKG, popularnie holter. Urządzenie to będzie miało za zadanie monitorować pracę serca sposób ciągły przez całą dobę w celu późniejszej szczegółowej analizy. Rejestrator przymocowany do ciała pacjenta ma niewielkie rozmiary i nie zakłóca normalnych czynności życiowych.
Interpretacją EKG może zająć się specjalista kardiolog czy też lekarz medycyny, ale w sytuacji zagrożenia życia dużą biegłością wykazują się też ratownicy medyczni.
Kardiolog czyli lekarz zajmujący się leczeniem
Kardiolog, czyli lekarz zajmujący się leczeniem wszystkich wad serca, jak również zajmuje się chorobami układu krążenia.
Medycyna ta jest na chwilę obecną bardziej rozwinięta niż kilka lat temu, dzięki czemu można skuteczniej się leczyć.
Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów ludzi na całym świecie.
Wady serca mogą być wrodzone lub nabyte, czyli albo dziecko na świat przychodzi już z jakąś chorobą serca, albo nabywa ją w wieku późniejszym.
Dziedzina ta dzieli się na kilka specjalizacji, poprzez inwazyjną, nieinwazyjną, dziecięcą, aż do kardiochirurgii.
Podstawowym badaniem w przypadku udania się do lekarza o wyżej wymienionej specjalizacji jest ekg. Badanie to polega na umieszczeniu specjalnych elektrod na ciele, które umożliwiają odczytanie za pomocą wydruku z elektrokardiografu wszelkich nieprawidłowości w pracy naszego serca, nawet dawno już przebyty zawał.
Lekarz po obejrzeniu wydruku z elektrokardiografu może skierować nas na dalsze badania. Następnym bardzo popularnym badaniem jest echo serca, gdzie lekarz za pomocą przyrządu usg sprawdza jak ono pracuje.
Oba badania są bezbolesne i trwają krótko, jeżeli robimy je prywatnie zapłacimy od 80 zł za badanie elektrokardiografem do 200zł za echo serca.
Osoby zdrowe na serce, które czują duszności lub wszelkie bóle w klatce piersiowej, jak również sądzą, że ich serce bije niemiarowo, powinny zapisać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje je na badanie serca. Oczywiście szybciej będzie udać się do takiego specjalisty prywatnie, jednak koszty przekroczą 150zł.
Efektem końcowym jest zapisanie informacji na
Kiedy jest sygnał, że powinienem się spotkać z lekarzem, którym jest kardiolog? Jakie objawy muszą nastąpić, by do niego się wybrać?
Naturalnie, by móc go odwiedzić bezpłatnie potrzebne nam będzie skierowanie. Tak jest u nas zbudowany system lekarski, że nie ma innego wyjścia. Trzeba będzie się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który następnie jeśli dostrzeże ku temu powody wyśle nas do kardiologa. Tak nasza medycyna jest zbudowana. Ale jakie objawy muszę mieć, by tam się zgłosić? Dolegliwości z sercem mogą pojawić się nagle, ale również choroba może się rozwijać całymi latami. Jeśli czujesz, że rytm twojego serca jest nieco zaburzony, twoje ciśnienie jest bardzo wysokie, w klatce piersiowej odczuwać nieprzyjemne kłucie lub jakikolwiek ból, podczas wysiłku nawet najmniejszego jesteś szybko zmęczony oraz odczuwasz problemy ze złapaniem tchu to sygnał, że warto zgłosić się do lekarza. Pamiętaj, że jeśli którykolwiek z tych objawów ma duże nasilenie- nie zastanawiaj się dzwoń po karetkę! Twoje zdrowie i życie jest najważniejsze.
Jakie są podstawowe badania, które wykonuje kardiolog?
Jednym z najważniejszych jest EKG- elektrokardiografia. Brzmi złowieszczo, jednak nie ma co się martwić jest to bezbolesne badanie, które sprawdza elektryczną czynność naszego serca. Do badania wykorzystuje się elektrody, które nakłada się na pacjenta. Następnie ich rola polega na przesłaniu wiadomości o elektrycznej pracy serca do urządzenia EKG. Efektem końcowym jest zapisanie informacji na taśmie papieru EKG, które kardiolog odczytuje.
Pamiętaj w razie wspomnianych dolegliwości skontaktuj się z lekarzem. Ceną jest twoje zdrowie!