ożliwiając nam życie i codzienną aktywność. Jeśli nawet nie mamy chorób wrodzonych, to z wiekiem coraz częściej zdarzają się choroby serca, które to serce, nie będąc pielęgnowane, zaczyna niedomagać, ostrzegać nas sygnałami, wymagającymi właściwego odczytania. Kiedy zwrócimy się o pomoc, badanie ekg umożliwi postawienie wstępnej diagnozy a kardiolog jako specjalista wskaże nam właściwy tok postępowania i zaopatrzy w potrzebne leki. Natomiast wytrwałość i konsekwencja pozwolą na wyjście z choroby. Równie ważne jak opieka lekarska jest uprzednie mądre postępowanie profilaktyczne, czyli styl życia, sprzyjający zdrowiu naszego serca. Na czym on polega? Kiedy staramy się mieć właściwie zbilansowaną dietę i odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia, to ryzyko chorób serca spada. Kiedy unikamy używek i staramy się radzić sobie w życiu, pokonując stres odpowiedzialnym podejmowaniem decyzji i przyjmowaniem porażek życiowych jako części toku życia, to wówczas kardiolog może nas tylko pochwalić a ekg służy potwierdzeniu zdrowia serca. Jeśli sport, to z umiarem, jeśli wędrówki w wysokie góry, to po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ważne jest, by nie doprowadzać do choroby serca na własne życzenie, przez brawurę i zaniedbania. Choroby serca towarzyszą współczesnej cywilizacji i trzeba dbać o serce na co dzień.
W początkowej fazie mogą nawet nie
Serce jest z całą pewnością jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Dlatego trzeba dbać o nie ze szczególną starannością. Oprócz regularnych ćwiczeń fizycznych i zdrowego odżywiania ważne jest, by utrzymywać odpowiednią masę ciała.
Istnieje wiele mniej lub bardziej znanych chorób układu krążenia. Wymienić można tutaj na przykład miażdżycę, choroby wsierdzia i osierdzia, lub chorobę niedokrwienną serca. Aby dowiedzieć się, w jakim stanie jest nasze serce, trzeba zrobić badanie zwane EKG. Badanie to najczęściej przeprowadza i ocenia kardiolog. Dobry specjalista od razu wychwyci wszelkie nieprawidłowości w pracy narządu. Choroby serca często nie dają jednoznacznych objawów. W początkowej fazie mogą nawet nie zostać przez chorego zauważone. Ludzie mają również skłonność do bagatelizowania niektórych dolegliwości.
Jeżeli lekarz zdiagnozuje u nas chorobę serca, to trzeba koniecznie porzucić złe nawyki. Na pewno powinniśmy zaprzestać palenia tytoniu oraz papierosów elektronicznych. Należy zadbać o prawidłową masę ciała i regularnie uprawiać jakąś formę wysiłku fizycznego. Wskazane są długie spacery, pływanie i jazda na rowerze. Bardzo ważne jest również to, co jemy. Dla naszego serca korzystne będzie przestawienie się na dietę z mniejszą ilością czerwonego mięsa. Warzywa i owoce mają bardzo dużo witamin i innych mikroelementów, które poprawiają działanie całego organizmu. Tych produktów powinniśmy jeść zatem jak najwięcej. Najważniejsze to pamiętać, że nikt inny nie zadba o nasze zdrowie, musimy zrobić to sami.
To właśnie on w połączeniu z
Kto z nas nie chciałby żyć jak najdłużej a przy tym zachować swoje zdrowie? Na każdym wręcz przyjęciu urodzinowym śpiewamy solenizantowi uroczyste "Sto lat". Co jednak robimy, aby w swoim życiu zbliżyć się choć trochę do tego wyniku? Rozwój medycyny i technologii na przestrzeni lat spowodował, że żyjemy dłużej i wygodniej, a co za tym idzie prowadzimy coraz bardziej siedzący tryb życia. To właśnie on w połączeniu z niezdrowym odżywianiem i brakiem aktywności fizycznej powoduje u nas wiele chorób, w tym również choroby serca. Oczywiście przyczyną tych chorób są również wady wrodzone, np. niedomykalność zastawki mitralnej.
Wiele osób nie ma pojęcia, że w ich organizmie dzieje się coś niedobrego i lekceważy objawy mogące wskazywać na wady jednego z najważniejszych organów w naszym ciele. A z wadami serca jest tak jak z usterkami samochodu - nawet niewielka usterka, jeżeli jest lekceważona pogłębia się i może prowadzić do bardziej skomplikowanych awarii. Dlatego tak ważna, obok zdrowego stylu życia, jest diagnostyka. Wizyta u kardiologa nie jest niczym upokarzającym i bolesnym, a mitem jest, że chodzą do niego tylko osoby starsze. Kardiolog przeprowadzi z nami wywiad lekarski oraz zbada nas specjalistycznym sprzętem takim jak echokardiograf, a także w razie potrzeby EKG. Na podstawie wyników badań udzieli nam porad oraz w razie konieczności przepisze nam odpowiednie lekarstwa. Dlatego też, jeżeli odczuwamy objawy mogące wskazywać na choroby serca, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.