mująca się sercem. Problemy ze zdrowiem serca dotyczą zazwyczaj ludzi w podeszłym wieku, ale tak naprawdę nie ma na to reguły, bo dużo młodsi ludzie także mogą odczuwać niepokojące sygnały organizmu. Właśnie dlatego zawsze trzeba o siebie dbać, być pod stałą opieką lekarza i wykonywać badania, takie jak ekg, pomiar ciśnienia, rtg klatki piersiowej czy echo serca.
Rozwój medycyny w czasach współczesnych
Nauka empiryczna oparta na doświadczeniu rozwijała się już od starożytności, lecz dopiero w dwudziestym wieku medycyna przeszła niesamowity rozwój. Pamiętamy, jak kardiolog profesor Religa dokonał pierwszego poważnego zabiegu na sercu chorego pacjenta. W rozwoju medycyny sercowo-naczyniowej ważnym badaniem jest podstawowe badanie ekg, które można wykonać nawet w zwykłej przychodni. Jest ono bardzo ważne, gdyż pozwala zauważyć ewentualne nieprawidłowości w pracy serca. Wówczas lekarz rodzinny skieruje pacjenta do kardiologa lub bezpośrednio do szpitala.
Dziś wielu chorych odwiedza gabinety lekarskie
Większość ludzi w Polsce podobnie, jak na świecie boryka się z różnymi chorobami i przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie badań, jak na przykład badania ekg lub usg. Dziś wielu chorych odwiedza gabinety lekarskie specjalistyczne, bo musi zbadać kardiolog, gdyż dokucza ból w okolicach serca lub arytmia. Dziś medycyna potrafi pomóc niejednemu choremu pod warunkiem, że zgłosi się do lekarza we wczesnym stadium choroby. Zaniedbywanie badań i wizyt kontrolnych nie jest z pożytkiem dla zdrowia i życia pacjenta.