en lub dwóch terapeutów. Nie ma co prawda jednego, prawidłowego schematu terapii grupowej, jednakże w swoich działaniach zdecydowanie pomaga pacjentom o podobnych schorzeniach. Inaczej działają grupy terapeutyczne w terapii uzależnień, inaczej gdy mamy do czynienia z osobami chorymi na przykład na schizofrenię, czy nerwice. Jedno jest pewne – terapia grupowa to zdecydowanie coś innego niż terapia indywidualna, w której leczenie polega wyłącznie na kontakcie pacjenta z terapeutą. Podobnie jak w terapii indywidualnej, istnieją różne działy i modele, w których tworzony się program terapii grupowej. Zależy to głównie od terapeutów i rodzaju schorzenia danych pacjentów.
Pozwala na poznanie osób które borykają
Psychoterapia jest coraz popularniejsza we współczesnym świecie. Są osoby, które potrzebują wsparcia oraz odnalezienia osób o podobnych problemach, aby nie czuli sami w tym świecie. Dla nich świetnym rozwiązaniem będzie terapia grupowa. Pozwala na poznanie osób, które borykają się z podobnymi trudnościami, wzajemne wsparcie oraz poznanie różnych metod radzenia sobie z problemem. Bardzo dużym wsparciem w terapiach grupowych jest to, że można zobaczyć jak ludzie zaczynają czuć się lepiej, dzięki czemu samemu można uwierzyć w sens psychoterapii.
Terapia grupowa - komu może pomóc?
Każda grupa terapeutyczna to indywidualna społeczność, która ma swoją własną dynamikę i reguły działań. Psychoterapia tego typu jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cierpią z powodu różnorakich zaburzeń społecznych, takich jak nerwica lękowa i fobia społeczna. Uczestnicy grupy mogą w bezpiecznych warunkach przyglądnąć się swoim utrwalonym, niekorzystnym sposobom reagowania i przepracować je pod okiem profesjonalisty. Terapia grupowa daje narzędzia pomagające w życiu codziennym i uwalnia lęk.
Głowa bez problemów
Psychoterapia to bardzo ważna dziedzina medycyny, która nieustannie pomaga ludziom uporać się z wszelkiego rodzaju problemami, które negatywnie wpływają na życie. Za pomocą odpowiednich metod psychologicznych, zwłaszcza opartych na regularnym kontakcie z innymi - terapia grupowa, można pomóc osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami natury psychologicznej. Psychoterapia służy przede wszystkim poprawie stanu zdrowia psychicznego, rozwojowi relacji międzyludzkimi, poprawie umiejętności przebywania w społeczeństwie, a także zmianie w radzeniu sobie z dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, obsesjami, myślami lub emocjami. Niektóre techniki psychoterapeutyczne są uznane za metody leczenia określonych zaburzeń psychicznych.